Obserwuj w Google News

Przeszukania u byłych członków zarządu Orlenu i Daniela Obajtka

2 min. czytania
30.04.2024 13:20
Zareaguj Reakcja

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszukali mieszkania byłych członków zarządu Orlenu – ustalił dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski. Śledztwo, w ramach którego przeprowadzono przeszukania, dotyczy między innymi zmowy przetargowej i działania na szkodę Orlenu. Według naszych informacji przeszukano między innymi mieszkanie Michała Roga, byłego wiceprezesa paliwowego koncernu. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk potwierdził na konferencji prasowej, że dokonano też przeszukań u byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka w związku z trwającymi śledztwami ws. zaniżania cen i fuzji Orlenu z Lotosem.

Orlen
fot. Karol Makurat/REPORTER

Jak dowiedział się dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski, do przeszukań doszło 6 marca. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, weszli między innymi do mieszkania Michała Roga, byłego wiceprezesa PKN Orlen i bliskiego współpracownika Daniela Obajtka, do niedawna jeszcze szefa paliwowego koncernu.

Zapytaliśmy Prokuraturę Regionalną, czy u Obajtka również przeprowadzono przeszukania. Prokurator Mirosław Jerzy Iwanicki odpowiedział: „Z uwagi na prowadzone śledztwo i wykonywane czynności procesowe na obecnym jego etapie Prokuratura Regionalna w Warszawie nie udziela odpowiedzi na pytania dotyczące konkretnych miejsc, które objęte były przeszukaniami”.

Ostatecznie informację potwierdził Prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Poinformował, że trzy najważniejsze postępowania odnoszące się do Orlenu dotyczą fuzji Orlenu z Lotosem, a także wyrażenie zgody na sprzedaż 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej dla Saudi Aramco, kwestii zaniżonych cen paliw na rynku hurtowym i detalicznym jesienią 2023 r., co mogło mieć związek z wyborami parlamentarnymi. – Trzecia bardzo bulwersująca sprawa, to przekazanie bez nadzoru spółce OTS ponad 1,5 mld zł" – dodał.

Redakcja poleca

Jednocześnie prokurator Iwanicki potwierdził informację Radia ZET, że przeszukania przeprowadzono na początku marca, a także, że działania służb dotyczyły między innymi byłych członków zarządu PKN Orlen. „W dniu 6 marca 2024 r. funkcjonariusze ABW przeprowadzili realizację wydanych przez prokuratora Prokuratury Regionalnej w Warszawie postanowień o wydaniu rzeczy i przeszukania w kilkudziesięciu miejscach na terenie kraju. Postanowienia te obejmowały nie tylko biura spółki Orlen SA i innych podmiotów, ale również lokale i posesje zajmowane przez osoby fizyczne, w tym niektórych członków zarządu Orlen SA” – przekazał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Jak dowiedziało się Radio ZET, śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w ramach którego przeprowadzono przeszukania, dotyczy między innymi zmowy przetargowej.

Prokuratura nie ujawniała szczegółów sprawy. Na nasze pytania odpowiadała jedynie, że głównym przedmiotem śledztwa „jest wejście w porozumienie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ustalonych osób z przedstawicielem uczestnika publicznego przetargu na zaprojektowanie i wykonanie pakietu prac budowlanych, a także utrudniania przeprowadzenia wskazanego przetargu i działania tym samym na szkodę Orlen S.A.”.

Śledztwo dotyczy artykułu 305 paragraf 1 Kodeksu karnego, według którego „Kto utrudnia lub udaremnia przetarg albo postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, działając na szkodę właściciela mienia, osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany bądź która prowadzi postępowanie, albo na szkodę interesu publicznego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap